„Každý človek môže konať proti násiliu na ženách a dievčatách a je len na ňom v akej forme a v akom rozsahu.“
Prečo je potrebné upozorňovať na situáciu žien a dievčat zažívajúcich násilie v našej krajine?
- Štvrtina žien a dievčat na Slovensku po svojich pätnástich narodeninách zažije násilie v rodine. Každá piata žena na Slovensku zažila násilie od svojho súčasného alebo bývalého partnera.
- Len 15 % žien sa s prežívaným násilím obrátilo na políciu a iba 13 % vyhľadalo psychologické služby.
- Od roku 2017 do roku 2021 bolo na Slovensku 47 žien zabitých alebo zavraždených ich manželom alebo druhom.
- Blízke osoby sú na Slovensku zodpovedné za pätinu všetkých vrážd a zabití spáchaných za posledných päť rokov. Z týchto prípadov tvoria ženy zabité alebo zavraždené svojim partnerom takmer 40 %.
- Sexuálne násilie zažilo na Slovensku 4,9 % žien, čo tvorí približne 100 000 žien na Slovenska.
- Obeťami trestných činov znásilnenia, sexuálneho násilia a sexuálneho zneužívania sú v prevažnej väčšine ženy a dievčatá. Z celkového počtu 1405 obetí v rokoch 2018 – 2021 predstavovali viac ako 87 percent.
- Veľká väčšina žien (88 %) páchateľa sexuálneho násilia poznala. Najčastejšie išlo o bývalých alebo súčasných partnerov žien (38 %) alebo známych žien (28 %). Pomer neznámych páchateľov je rovnaký ako pomer páchateľov z pracoviska ženy – nadriadení, kolegovia (12 %).
- Ženy so zdravotným postihnutím – či už telesným, zmyslovým, duševným a mentálnym – sú 2 až 5 krát viac ohrozené násilím ako ženy bez zdravotného postihnutia.
Štatistika zdroj: https://ivpr.gov.sk/spolocne-mozeme-nasilie-na-zenach-zastavit-zeny-a-dievcata-sa-v-spolocnosti-musia-citit-v-bezpeci-a-respektovane-tlacova-sprava/
Následky násilia na ženách sa týkajú celej spoločnosti a preto o ňom nesmieme mlčať. Poradenské linky pre ženy sú pripravené hovoriť o všetkých formách násilia, ktorému sú ženy a ich deti vystavené. V prípade, ak vy alebo niekto z vášho okolia zažíva násilie, môžete volať do nášho poradenského centra 0910 101 709, napíšte na: info@zpzpe.sk, volajte políciu 158 alebo zdravotnícku pomoc 112. K dispozícií je aj bezplatná NONSTOP národná linka 0800 212 212. Všetky informácie sú maximálne diskrétne a dôverné.